Péče o kontaktní čočky

Základní péče o kontaktní čočky, které se nosí opakovaně (všechny kromě jednodenních čoček) spočívá především v jejich správném čištění, desinfekci a uchovávání v pouzdře. Kontaktní čočky vyjmuté na konci dne z oka potřebují správným způsobem ošetřit, aby je bylo možné druhý den opět použít.

Roztok na kontaktní čočky

V současnosti existují roztoky, které plní všechny potřebné funkce – zbavují kontaktní čočky usazenin, dezinfikují je, zvlhčují a umožňují také jejich bezpečné uchování. Roztok v pouzdře na kontaktní čočky je nutno měnit každý den. Při první aplikaci, dostanete na zkoušku i roztok. Pokud Vám vyhovuje, doporučíme ho k dalšímu používání. Změna roztoku by mohla u citlivých očí způsobit dráždění.

Mechanické čištění čočky

Po vyjmutí kontaktní čočky z oka je vhodné čočku jemně promnout s několika kapkami roztoku mezi palcem a ukazovákem, popř. prstem v dlani. Takto se z čočky odstraní větší mechanické usazeniny a po dalším opláchnutí roztokem se čočky mohou uložit do pouzdra. Mechanické čištění prodlužuje komfort nošení a kvalitu vidění, které se mohou v důsledku neodstraňovaných nečistot ke konci měsíčního (resp. čtrnáctiděnního) období, na které jsou čočky určeny, postupně mírně zhoršovat.

Pouzdro na kontaktní čočky

Pouzdro na kontaktní čočky slouží k uchování kontaktních čoček, když je nemáte právě v oku, tedy především přes noc. Pouzdra na čočky doporučujeme měnit po třech měsících, nejdéle po šesti.

Kapky do očí

V některých situacích můžete mít při nošení kontaktních čoček pocit suchého oka. V takovém případě doporučujeme použít ke zvlhčení oka kapky určené pro nositele kontaktních čoček. V případě, že by se potíže opakovaly, doporučujeme návštěvu kontaktologa.
Kapky doporučujeme např. v situaci, kdy cestujete s nasazenými čočkami a může se stát, že cestou krátce usnete. Po probuzení mohou být nepříjemné pocity intenzivnější a kapky do očí Vám pomohou situaci efektivně řešit.